Buzdolabı Servisi Arçelik

Oy veriniz:
[Toplam Puan: 0 Average: 0]

arçelik buzdolabı servisi

BUZDOLABI SERVİS NUMARASI: 0212 643 16 13

Arçelik Buzdolabı Servisi

Buzdolabı evlerimizde, ortamdaki düşük sıcaklığı sürekli koruyarak canlıların temel gereksinimi olan yiyeceklerin muhafaza edilmesinde kullanılan elektrikli bir makinedir.
Evlerimizde bulunan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi yıkama işleminde kullanılan mekanik yapıya sahip araçların görevlerini kendimizde kolaylıkla yerine getirebiliriz fakat buzdolaplarının yaptığı görevi ilkel uygulamalarla ancak yapabiliriz. Bu işlemleri uygulamak günümüzde şehir yaşamında imkansız olduğu için ve buzdolapları kadar uzun süreler de yiyecekleri muhafaza edemeyeceği için buzdolabı arızaları hemen çözülmelidir.
Diğer soğutma makinelerinin çalışma prensibi ile çalışırlar bu yüzden bir nevi soğutma makinelerinin konutlarda kullanılan hali de denilebilir. İçlerinde gazların sıkıştırılıp yoğunlaştırılmasını sağlayan bir sistemle çalışır. Kompresör sadece havayı sıkıştırarak basıncını arttırmaktadır diğer elemanlar da soğutma işlemi sürekli devridaim eder. Buzdolaplarında oda sıcaklığının altında sıcaklık elde ederek bu sıcaklığın sürekli artması ve düşmesi tesmostat yardımıyla ayarlanmaktadır.
Buzdolapları soğutma işlevini kompresör kondenser ve evaporatör ile gerçekleştirmektedir.Filtre kılcal boru ve tesmostat bu işlemin gerçekleşmesini sağlayan yardımcı elemanlardır.

Soğutucu Devre Parçaları

KOMPRESÖR=Kompresör buzdolaplarında bulunan soğutucu devrenin ana merkezidir. Evlerimizde bulunan buzdolaplarında hermetik pistonlu kompresör türü kullanılmaktadır.
Kompresörün soğutucu sistemindeki görevi sistemdeki buharlaştırıcıdan çıkan sıkıştıkça sıvı hale geçen gazı sıkıştırarak basıncını arttırmaktır böylece hem gazdan sıvıya geçiş kolaylaşacak hem de sıvının tüm sistem boyunca dolaşması sağlanacaktır.
Çeşitleri=
1) Pistonlu Kompresörler=Ortamda bulunan havayı sıkıştırarak basıncını arttıran basınçlı hava üreten makinalardır. Pozitif yer değişim mantığına göre çalışan bu makineler termodinamik üretimi en yüksek olan kompresör türüdür.

2) Scroll Kompresörler = Scroll kompresörler, spiral şeklinde iç içe geçmiş iki eleman ile sıkıştırma yapan, yörüngesel döngülü,pozitif yer değiştirme mantığına göre çalışan makineleridir. Buzdolaplarında soğutma sisteminin kullandığı enerjinin büyük bir bölümünü kompresör harcamaktadır. Kompresörlerde çalışan parça sayısı arttıkça harcadığı enerjide artacaktır bunun için hermetik gibi 9 parçadan oluşan kompresörler daha çok enerji harcar fakat scroll kompresörler 2 parçadan oluştuğu için verimi daha yüksek olucaktır.

3) Vidalı Kompresörler=Basınçlı hava elde etmek için kullanılan kompresör çeşididir .Vidalı kompresörler de diğer tiplerine göre farklı olarak piston yerine iki çift birbirine geçmiş helisel rotor kullanılır.Yani vidalı kompresörler basınçlı havanın elde edilmesinde rotor çifti kullanılan pozitif yer değiştirmeli makinalardır.Bu çeşitlerinde kompresör ve motor ayrı olduğu için soğutma işlemi için amonyak kullanılır.

Santrifüj Kompresörler, Rotary Kompresörler, Jet Kompresörler, eksenel akımlı kompresör soğutma sistemlerinde kullanılan diğer kompresör çeşitleridir

Yoğusturucu (kondenser)= Buhar ve gazlar bu kısımda yoğuştuğu için yoğuşturucu anlamına gelen kondenser ismi kullanılmaktadır. Kondenser kompresörden aldığı basıncın ısısını çevreye vererek sıvı hale geçmesine yardımcı olur.Soğutu sistemlerinde ve yalıtım malzemelerinde kullanılmaktadır.

Buharlaştırıcı(evaporatör)=Tüm sistemin amacı olan soğutma işlemi bu bölümde gerçekleşmektedir .Yoğuşturucuan sıvı olarak çekilen akışkanın buharlaştırılmasından sonra maddeden çekilmesini sağlar.Bazı buzdolaplarında iki tane evaporatör kullanılabilir bunların birisi dondurucu bölümüne diğeri ise taze gıdalar için kullanılan bölüme konulabilmektedir.Tek evaporatör bulunan sitemlerde fanlar aracılığıyla bölmelerin istenilen derecede soğutulması sağlanabilir
Çeşitleri=
-Hava soğutmalı evaporatör
-Su soğumalı evaporatör

Filtre(Drayer)= Soğutucu sistemin iyi bir şekilde işleyebilmesi için akışkan sıvının ve kullanılan yağın temiz olması gerekmektedir fakat zamanla kompresörün aşınması ve borulardan kopan parçacıklar akışkana küçük metal parçalarının karışmasını sağlar.Bu da sistemdeki borularda tıkanmaya sebep olabilir drayer ise sistemin içinde bulunan bu tozları süzerek soğumanın aksamamasını sağlar.

Kapiler Boru(Kılcal Boru)= Kondenser ile evaporatör arasına yerleştirilmiş olan uzunluğu ve çapı sitemin büyüklüğüne göre seçilmiş olan yoğuşturucudan buharlaştırıcıya geçen sıvı haldeki gazın basıncını ve geçiş miktarını ayarlamaktadır.Bir diğer görevi ise sistem çalışmaz iken kondansör ile evaporatör arasındaki gazın basıncını dengeleyerek kompresörün bir daha ki çalıştırılmasında aşırı yüklenmeyi engeller ve daha rahat çalışmasını sağlar.

Termostat= Buzdolabı içinde evaporatör kısmına bağlı olup soğutma sıcaklığını istenilen ölçüde tutabilen ve ayarlayabilen kontrol cihazıdır.

Arçelik Buzdolabı Modelleri

Arçelik 391626 ESC Gardırop Tipi Buzdolabı ,
Arçelik 8862 SBS XWF Gardırop Tipi Buzdolabı ,
Arçelik 391626EI Gardırop Tipi Buzdolabı ,
Arçelik 5850 NDEI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 5088 A+++ NFGS No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2488 CES A+++ No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2489 CEB No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 391640 EI Gardırop Tipi Buzdolabı ,
Arçelik 283720 EI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 584611 EI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2630 CEI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2487 CEIY No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 283720 MB No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 584611 MB No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 574560 EI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2476 CEI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 5276 NHIY No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 5506 NEI A+++ No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2485 E No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 5505 NE A+++ No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 5560 NBEI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 574560 EB No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2597 CNIY A++ No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2580 CEI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 5275 NHEY No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 274580 EB No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2520 CEI A+++ No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2498 CNIY A++ No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2388 CMS No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2389 CMB No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2474 CE No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 270530 MI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2597 CE No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 270520 EB No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 570505 EB No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 570505 MB No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 570470 MI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 4264 EY Çift Kapılı Buzdolabı ,
Arçelik 2480 CMI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2480 CM No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 470520 MB Çift Kapılı Buzdolabı ,
Arçelik 5070 NF No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 4263 EY Çift Kapılı Buzdolabı ,
Arçelik 2181 NFL Tek Kapılı Buzdolabı ,
Arçelik 260365 MI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 5430 NMI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 5231 NHEY No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 2460 CMI No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 570430 MB No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 4252 EY Çift Kapılı Buzdolabı ,
Arçelik 5430 NM No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 5054 NF No Frost Buzdolabı ,
Arçelik 3011 NY Tek Kapılı Buzdolabı ,
Arçelik D 1061 Tezgah Altı Buzdolabı ,
Arçelik 1060 TY Tezgah Altı Buzdolabı ,
Arçelik D 1051 Tezgah Altı Buzdolabı ,
Arçelik 1050 Tezgah Altı Buzdolabı ,
Arçelik 470401 MB Çift Kapılı Buzdolabı ,